Džem - sladká a tradičná spomienka na detstvo

Primárne karty

Jahodový džem s lyžičkou vo vnútry

Niektoré spomienky z nášho detstva, hlavne tie „chutné“, si mnohokrát pamätáme aj keď už detské roky dávno pominú. Pamätáte sa ešte na domáci mamičkin džem alebo babičkin lekvár? A jeho vôňu, ktorá sa šírila po celom dome? Keď si túto úžasnú pochúťku natriete na čerstvý chlebík, nepochybne každému z nás vyčarí úsmev na tvári aj dnes.

Poďme si však najskôr vysvetliť rozdiel medzi týmito tradičnými nátierkami.
Džem je zvyčajne rôsolovitý a obsahuje chutné kúsky ovocia alebo celé drobné plody. Lekvár je v porovnaní s ním najtekutejšia ovocná zmes. Možno ste nevedeli, ale džem a lekvár môžu byť okrem iného aj veľmi zdravá ovocná pochúťka. Totiž, ak uprednostníte túto dobrotu, obohatíte sa okrem iného o množstvo dôležitých vitamínov a minerálnych látok, ktoré sa v džeme alebo lekvári nachádzajú. Samozrejme, množstvo týchto látok nie je až také vysoké, ale je to skvelá náhrada za čokoládu alebo zákusok, ktorá obsahuje množstvo tuku.

Samozrejme, je dôležité vybrať si kvalitnú nátierku, ktorá neobsahuje množstvo cukru a kde sú tieto vitamíny a minerály z ovocia naozaj zachované. Kvalitné tradičné džemy sú na nezaplatenie. Napríklad náš chorvátsky dodávateľ DIDA BOŽA ponúka lahodné džemové a lekvárové kombinácie ako napríklad figy s kakaom či mandarínky s viac ako 80-percentným ovocným podielom a BIO cukrom.

Samotné varenie džemu, ktoré začína triedením ovocia, potom varením a odparovaním šťavy znie síce zábavne a rodinne, ale je to zdĺhavý proces a výsledok nemusí byť vždy perfektný. Navyše, riskujete, že pridáte príliš veľa cukru a varením ovocie stratí nielen farbu, ale najmä spomínané živiny. Na trhu sú síce prípravky, ktoré môžu uľahčiť tento proces, ale ak stavíte na kvalitný džem či lekvár, zdravú pochúťku máte na stole ihneď a môžete sa pustiť do ďalšej prípravy zdravých koláčikov, prípadne si ju len natrieť na čerstvé pečivo či pridať do jogurtu a sladký zážitok je zaručený.

Produkty Dida Boža
Jedinečné džemy s 82% obsahom ovocia